Na co si dát pozor při volbě realitní kanceláře?

Než realitní kanceláři svěříte svůj majetek, důkladně si ji prověřte. Ptáte se jak? Na co se zaměřit? Nedejte na reklamu, velikost ani oslňující a příjemně znějící sliby obchodníka – makléře. Zaměřte se na to, zda nezachytíte některé z následujících varovných příznaků. Pokud se vám nebudou zdát služby a celá realitní kancelář jako věrohodné, nepodepisujte nic na místě. Naučte se říkat „ne“, nikomu nejste nic dlužni. Alespoň zatím…

A co je tedy minimálně divné?

 1. Kancelář nemá „kamennou“ pobočku, v místě sídla nikoho nezastihnete, není kam doručovat poštu, makléř vám není schopen předložit živnostenské oprávnění ani plnou moc k zastupování společnosti? Realitní společnost vám není schopna předložit žádné reference, není členem profesního sdružení a dokonce není ani pojištěna?
 2. Je naprosto v pořádku, že si spolupráci s realitní kanceláří sjednáte formou smlouvy – i pro vás je tu přeci jistota, že to, co bylo slíbeno, také platí. Makléř vám však odmítá vysvětit závazky plynoucí ze smlouvy? Nechce vám nechat smlouvu přečíst? Tvrdí vám, že i když čtete zjevné závazky, vlastně o nic nejde?! Tak tady pozor – co je psáno, to je dáno. Tedy ujistěte se, že rozumíte všemu, co podepisujete a opravdu se vším souhlasíte. Později nebude možné hájit se tím, že makléř sliboval něco jiného, než jste ve smlouvě četli. A kdo z vás dvou bude potom za hlupáka?
 3. Rozhodnout se pro výhradní zastoupení  jednou realitní kanceláří není nic špatného, může vám to přinést řadu výhod. Ovšem velký pozor na to, zda není exkluzivita ve smlouvě skryta – ke klamání používají „realitní kanceláře“ různé finty, a proto není snadné je vždy odhalit. Samozřejmě že takovéto jednání nemůže být považováno za slušné a poctivé. Pokud si nejste jisti, zda je smlouva v pořádku, obraťte se na kontrolní orgán profesního sdružení RK nebo na Českou obchodní inspekci.
 4. Našli jste na několika místech a od mnoha různých klientů o RK negativní reference? Existují dokonce na internetu celá fóra sdružující nespokojené klienty té či oné realitní kanceláře? Může se stát, že jednotlivci tu a tam napadnou pověst i slušné RK, ale je nepravděpodobné, že by se organizovaly celé davy nespokojených klientů tak nějak omylem. To už nebývá náhoda. Největší jistotou je samozřejmě dát na doporučení známého, který s RK již spolupracoval.
 5.  Realitní kancelář vám slibuje podezřele optimistické prognózy. Pokud vám 5 realitních makléřů řekne nižší tržní cenu nemovitosti  a najednou pro 6. makléře není problém „navýšit“ cenu o 20 a více %, pak vězte, že něco není v pořádku. Stejně tak jako kupci s hotovostí, kteří přichází koupit nemvitost, kterou ještě ani neviděli a neviděl  ji ani makléř? Tak  to je sen, z kterého bývá velice nepříjemné probuzení.
 6. Realitní kancelář vám není schopna a ochotna předložit plán prezentace vaší nemovitosti? Doložit rozsah inzerce v časopisech, na internetu a dalších kanálech? Poohlédněte se raději po nějaké schopnější…
 7. Makléř po vás požaduje netradiční postupy? Hrazení záloh bez smluv, předávání peněz bez dokladů, hrazení provizí na jeho účet a dokonce předem? Zkuste hádat, kdo má problém prokázat, že zaplatil, když nemá doklad…
 8. Smlouvy nechystá zkušený realitní právník, advokát. Tak to se šetří na tom nejnepravějším místě! Když služby realitního profesionála, tak jedině s prověřeným a garantovaným právním servisem. Tedy smlouvy od advokáta jsou standard.

Prošli jsme pár bodů, které by měly vyburcovat ostražitost každého. Nejsou jistě vyčerpávajícím seznamem vad „realitních kanceláří“, ale mohou vám pomoci ochránit se od největších problémů. Nelze jednoduše sepsat seznam kanceláří, které projdou kritérii poctivé realitní kanceláře, ovšem můžeme popsat obecné nedostatky v práci realitních kanceláří, a tím vám pomoci se takovým realitním kancelářím vyhnout. Více k tomuto tématu najdete také na: http://www.slusnarealitka.cz/.

 

 

Sdílejte a informujte:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks