Právní poradna

Máte nějaké otázky z oblasti realitního práva? Rádi Vám na ně odpovíme! Nejsou Vám jasné podmínky prodeje? Nevíte si rady?

Sdílejte a informujte:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

říspěvků v Právní poradna

  1. Monika Dubná napsal:

    Mám dotaz. Po rozvodu mi na mé jméno zůstaly dvě půjčky. Doplacené budou za tři roky. Chceme si s novým manželem vzít hypotéku. Problémem jsou ony dvě půjčky, které budou snižovat moji bonitu. Obě půjčky platí bývalý manžel, ale nejsou na něj kvůli vypsané exekuci napsané. Je možné tuto skutečnost nějak doložit, aby mě to při půjče neovlivnilo?
    Stačilo by mi nějaké čestné prohlášení třeba s ověřeným podpisem, že pravidelně splácí on?

    • admin napsal:

      Ke kvalifikované odpovědni není dostatek informací. Můžu předpokládat, že po rozvodu byly už uspořádány závazky z manželství. Ustanovení § 150 OZ stanoví, že práva věřitelů nesmí být dohodou (rozuměno manželů) dotčena. Jinými slovy by musel věřitel souhlasit, že závazek, který vznikl za manželství, přechází po rozvodu jen na jednoho, Pokud by tomu tak nebylo, tak i po rozvodu odpovídají věřiteli za závazek oba exmanželé. Patrně, podle toho co píšete, tak dlužník dle práva jste Vy, nikoliv manžel, to že to platí fakticky Vás nevylučuje z pozice dlužníka. Zde by patrně bylo cestou tzv. přistoupení k dluhu, tedy že by manžel přistoupil také dle práva k dluhu. Situace, že by jen manžel byl dlužník, je možná pouze z a předpokladu, že by s tím souhlasil věřitel. Případně byste mohla s manželem uzavřít smlouvu, že Vám bude platit nějakou částku, což by mohlo trochu uklidnit věřitele, že budete bonitní, dlužníkem budete ale pořád Vy.

Napsat komentář