Hypotéka: Nejčastější přešlapy

Plánujete nové bydlení a chcete si vzít hypotéku? Nešlápněte vedle a poučte se z nejčastějších chyb!

Volba finančního ústavu

Každý žadatel má možnost volby. Ještě před tím, než o hypotéku zažádáte, prověřte si možnosti produktu, srovnávejte s ostatními nabídkami. Nastavte si hypotéku podle svých možností. Odborníci se velice často setkávají s ukvapenou volbou banky, dále s nesprávně zvolenou bankou vzhledem k účelu úvěru, s tím, že není projednaná sazba nebo možné slevy, případně zůstává nevyužita možnost neúčelové části hypotečního úvěru.

Doba fixace

K nejčastějším chybám patří špatné nastavení doby fixace. Pokud čekáte v blízké době hotovost (prodej stávajícího bytu, vypořádání majetku), je lepší použít krátkou fixaci a při opětovnému nastavování parametrů a doby fixace splatit část jistiny hypotéky. Jindy je výhodnější delší doba, ta by ale neměla překročit 5 let.

Srovnávání nabídek

Zvažujete nabídku bank či stavebních spořitelen, než se rozhodnete, kam jít požádat o úvěr? Chybou je obrátit se jen na banku, kde máte účet, nebo se orientovat podle reklamy. Každá banka má jiné podmínky. Podstatné je, jakou úrokovou sazbu nabízí a zda máte prostor pro jednání.

Účel financí

Vyberte ten správný finanční produkt. Splátky budou nastaveny jinak, pokud se jedná o hypotéku, stavební spoření nebo spotřebitelský úvěr. Každý z těchto produktů je určen k jiným potřebám. více o financování bydlení

Nejednejte s bankou sami!

Uvědomte si především skutečnost, že bankéři jsou v prvé řadě obchodníci. Prodávají tak draho, jak lidé kupují. Největší chybou je přijmout podmínky bez vyjednávání a slepě přijímat nabízené služby a platit poplatky. Nebojujte sami s větrnými mlýny, nechejte za sebe jednat zkušeného poradce. Ten nejenom že se v dané problematice orientuje jako ryba ve vodě, tak je schopen díky velkému odběru produktů nastavit takové podmínky, na které byste sami neměli šanci dosáhnout.

Sdílejte a informujte:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Napsat komentář