Energetická náročnost budovy

Všude se o tom mluví, energetická náročnost budov se řeší prakticky na každém rohu. O co se jedná? Energetická náročnost budovy je pojem, který v rámci úsporných energetických opatření zavedla Evropská unie. Jde o posouzení stavu budovy z hlediska její energetické spotřeby a výdeje, jehož kritéria stanovuje směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Právě v těchto dnech probíhá v České republice legislativní proces novely zákona č. 406/2000 Sb. s jeho prováděcími vyhláškami, který bude současné povinnosti zpřesňovat a rozšiřovat. Novela by měla vzejít v platnost od ledna 2013.

O co tedy jde? Prakticky to není nic jiného, než na co jste byli zvyklí u domácích spotřebičů. Kupovali jste v posledních letech ledničku či pračku nebo zahlédli reklamu? Pokud ano, víte, že se jedním z hlavních parametrů rozhodujících při koupi stala jeho energetická náročnost. Nejnověji se tak setkáváme s nejšetrnějšími třídami A++ na stupnici k A až G, kdy G vychází z hlediska energetického hodnocení nejhůře.

S novým tisíciletím jsme vstoupili do světa, ve kterém je elektřina samozřejmostí, přesto se v posledních letech setkáváme s mohutným nárůstem cen za její spotřebu. Energetické společnosti se předhánějí v co nejvýhodnějších dodávkách a také my si velice pečlivě kontrolujeme elektrickou spotřebu. Není tedy divu, že je energie kontrolována takřka na každém rohu.

Veškerá opatření postupně směřují k výstavbě tzv. pasivních domů, tedy domů s prakticky nulovou energetickou spotřebou. Postupnými úpravami a regulací energetické spotřeby je tak stavebnictví připravováno na dalekosáhlou změnu, která vyvolává řadu rozporuplných reakcí. K připravované novele zákona, která by podle vyhlášky EU měla měnit stávající zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, se vyjádřil prezident Václav Klaus, který s takovýmto vývojem ve stavebnictví zásadně nesouhlasí (Prezident vetoval zákon o hospodaření energií).

Sdílejte a informujte:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Napsat komentář